“Tarih, Efeler Konağı'nda Kültür Sanat ve Turizme Açılıyor” Projesi kapsamında Restore Edilen Efeler Konağı’nın Açılışı Yapıldı.
 
Aydın Valiliği AB ve Dış İlişkiler Bürosu’nun teknik desteği ile hazırlanan, GEKA (Güney Ege Kalkınma Ajansı) tarafından 2015 Yılı Mali Destek Programı kapsamında desteklenen Efeler Belediyesi’nin başvuru sahibi ve Aydın Valiliği’nin proje ortağı olduğu “Tarih, Efeler Konağı'nda Kültür Sanat ve Turizme Açılıyor” adlı proje kapsamında Efeler Konağı’nın restorasyonu tamamlandı.
 
Aydın ili Efeler ilçesi, Köprülü Mahallesinde bulunan ve restorasyonu tamamlanan Efeler Konağının 26.05.2017 tarihinde yapılan açılışına, Aydın Vali Yardımcısı Alper Faruk Güngör, Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan, Veysipaşa- Köprülü mahalleleri muhtarı Murat Aksoy’un yanı sıra çok sayıda misafir katıldı.
 
Aydın ilinde deniz turizminin yanında kültürel turizmi canlandırmak ve tanıtmanın hedeflendiği projede, Aydın'da bulunan tarihi Efeler Konağı'nı restore ederek ilimizi tanıtmak amaçlanmıştır. İki yıl süren ve 455.549 ₺ bütçeye sahip olan proje kapsamında restore edilen tarihi binada, Aydın'ı turistlere tanıtmak, bunu yaparken Aydın'ı tanıtıcı el sanatları, kültürel ögeleri yansıtan hediyelik eşya ve yöresel lezzetlerin turizmle bütünleştirilmesi sağlamak projenin diğer amaçları arasında yer almaktadır.